Son güncellenme :23.02.2024 07:01

Yerel Haber > Bir ayakkabı kutusu gözaltısı daha

04.03.2014

Denizli’de avukat Uğur Şimşek Başbakan’ı ayakkabı kutusuyla protesto etmek isteyince soluğu gözaltında aldı.

Denizli Barosu’na kayıtlı Uğur Şimşek Başbakan’ın miting için geldiği Denizli’de valiliğe geçerken ayakkabı kutusuyla protestoda bulundu. Uğur Şimşek bürosunu basan polisler tarafından gözaltına alındı.

Valiliğin karşısındaki Konak İşhanı’ndaki bürosunun basıldığını sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasından duyuran avukat Uğur Şimşek, “Göstermek istediğim ayakkabı kutusu elimden düştü. Polisler büromu bastı” dedi. Demokratik hakkını kullandığını, polislerin bürosunu basmasının yasal olmadığını ileri sürüp, şikayetçi olduğunu belirten Şimşek, yaşadıklarını Facebook’ta şöyle anlattı:

“Cumartesi, saat 19.00 sıralarında, büromda çalışıyordum. Ailem, vatanım, milletim için. Derken, eşim ve oğlum geldi. ‘Artık, bugünlük yeter çıkalım’ dedim. Bu sırada, siren sesleri eşliğinde Başbakan’ın konvoyu yaklaştı. Bir şekilde tepki göstermeliydik, herkesin hakkı varsa bizim de vardı! Öyle ya teröristin bile hakkı vardı. Bizde dolu kutu ne arasın? Varsa dedim hani bir boş kutu gösterelim. Derken ayakkabı kutusu aşağıya süzüldü. Kar maskeli keskin nişancı, iyi ki beni vurmadı. Ama, işaret parmağıyla ‘Gördüm seni’ işareti yaptı. Sonra büroma geldiler. Kapımda üç-beş, ‘dev adam’ görünce, kapıyı kapatmak istedim ama ne mümkün. Zorla girip, aldılar beni. Arkamda eşim ve oğlumun bağırışları… Bu anı unutmayacağım. Sonrası eşimin kendinden geçmesi, asayişin gelmesi, dostlarımın yetişmesi ile karakolda gözaltı, hastanede rapor ve serbestim. Benimle ilgilenmeye Terörle Mücadele ekipleri geldi. Polis, karakolda yazacak suç türü bulamadı. Hastaneye gittim, ruhsal ve psikololjik durumumun bozulduğuna dair rapor istedim. Korumalardan şikayetçiyim, dava açacağım.”

BARO BAŞKANI İLHAN: POLİS ORAYA GİREMEZ

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan ise avukat bürolarının yasal güvence altında olduğunu belirtip, polisin elini kolunu sallaya sallaya giremeyeceğini, arama yapamayacağını söyledi. İlhan, “Bir avukatın bürosuna polis ancak baro temsilcisi ve Cumhuriyet Savcısı nezaretinde girebilir ve arama yapabilir. Bunun dışındaki her durum hukuksuzdur. Olayı haber alır almaz, bir baro temsilcisini büroya gönderdik. Ardından karakoldaki işlemlerin takibini yaptık. Ancak bir avukatın ifadesini sadece Cumhuriyet Savcısı alabileceği için ifade vermedik. Sürecin bundan sonra da takipçisi olacağız” dedi.

KAYNAK : sonsayfa.com