Son güncellenme :23.02.2024 07:14

Yerel Haber > Erkek yurdunda korkunç tecavüz

05.03.2014

Mardin’de özel bir erkek yurdunda kalan lise öğrencisine tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan yurt görevlisi 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

MARDİN’in Midyat ilçesindeki özel bir erkek yurdunda kalan lise öğrencisi 14 yaşındaki C.A.’ya farklı tarihlerde 6 kez tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan yurt görevlisi 24 yaşındaki H.K. 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

H.K.’ye ayrıca yine aynı yurtta kalan A.Y. adlı öğrenciye ‘cinsel istismar’ nedeniyle 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Güvenlik gerekçesiyle Mardin-Midyat’tan Balıkesir’e alınan davanın 3′üncü duruşması bugün 1′inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Midyat M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan sanık H.K.’nin video konferans sistemiyle katıldığı duruşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Hülya Yazar Günay, C.A.’nın cinsel istismar sonucu ruh sağlığının bozulduğunu, sanığa TCK’nın 103 / 2′nci Madesi gereğince üst sınırdan ceza verilmesini istedi.

C.A.’nın avukatı Serap Ertuğrul suçun kesin olduğunu, tecavüzün tehdit ve zorla gerçekleştirildiğini mağdurun cinsel istismar izlerini halen taşıdığını ve psikolojik rahatsızlıkları bulunduğunu vurguladı. Yine mağdur avukatları arasında yeralan Haluk Ay da sanığın hiç pişmanlık belirtisi göstermediğini belirterek, cezalandırılmasını istedi.

Savcı, mütaalasında sanığın yurttaki nüfuzunu kötüye kullanarak mağdura zincirleme olarak farklı tarihlerde 6 kez tecavüz ettiğini belirterek cezalandırılmasını istedi. Savcılık sanığın C.A. ile aynı yurtta kalan öğrencilerden A.Y.’ye tecavüze yeltendiğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirterek, ayrıca ceza verilmesini talep etti.

“AMAÇ YURDU KAPATTIRMAKTI”

Sanık H.K.’nin avukatı Okan Kadir Bektaşoğlu, eldeki rapor ve delillerle ceza verilemeyeceğini savunurken, “fiili livatayı gösteren bir delil yoktur” iddiasında bulundu.

Bektaşoğlu, H.K.’nin esastan beraatini, bu karar verilmezse delil yetersizliğinden beraatini, o da olmazsa hükümle birlikte tahliyesini istedi.

Yine sanık avukatı İhsan Özkan, H.K.’nin isnat edilen suçu hiç bir zaman kabul etmediğini buna karşın müştekilerin farklı ifadeler verdiğini öne sürdü. Sanığın kaçmak yerine teslim olduğunu vurgulayarak, beraatini istedi.

Sanık H.K., “Ben bu suçu işlemedim. Ortada bana atılmış bir iftira var. İftiraya karşı kendimi nasıl savunabilirim? Bu bana yapılmış bir komplodur. Suçu kabul etmiyorum. Ben böyle bir suç işleseydim C.A. okuldan değil, yurttan kaçardı. Buradaki amaç bana ceza verilmesini sağlayarak yurdu kapattırmaktır. Suçsuzum, beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti H.K.’nin C.A’ya karşı cinsel istismar eyleminde bulunduğunun sabit olduğunu belirterek, önce sanığı TCK’nın 103/2′nci Maddesi gereğince 8 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Sanığın yurttaki görevi ve mağdur C. ile olan ilişkisini gözönüne alan heyet cezayı TCK’nın 103/3′üncü maddesi gereğince yarı oranında arttırarak önce 12 yıla, mağdurun ruh sağlığının bozulması nedeniyle de 16 yıla çıkardı.

Suçun çeşitli tarihlerde işlenmesini de dikkate alan mahkeme cezayı TCK’nın 43′üncü Maddesi gereğince 19 yıl olarak açıkladı. Ardından sanığın duruşmadaki olumlu davranışı nedeniyle cezayı 1/6 oranında düşürdü 15 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme H.K.’ye A.Y. adlı öğrenciye de “cinsel istismar suçu”ndan 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Hülya Yazar Günay, “Bu dava bir yıldır sürüyordu. Aileyi, çocuğu yakınen tanıdım. Hala olayın şokunu yaşıyor. Bu kararın bir örnek teşkil etmesini ve bir daha bu tip olayların yaşanmamasını diliyorum” dedi.

KAYNAK : sonsayfa.com