Son güncellenme :28.03.2023 20:22

Dünya > Neo-Conların Yeni Oyunu

04.03.2014

Neo-Conların Yeni Oyunu

Türkiye’nin terör finansmanında rol oynadığı yönündeki iddialar, ilk kez bir raporda toplandı.

Türkiye’nin Suriye’deki cihadçıların finansmanında geçiş noktası olarak kullanıldığı iddiaları, İran’la gaz-altın alışverişi gibi konular, ABD’de bir süredir rahatsızlık yaratıyordu. Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen’in Ankara’ya yaptığı sık ziyaretler de bunun bir işareti olarak yorumlanıyordu.

NEO-CON VAKFI’NDAN TÜRKİYE RAPORU

Milliyet gazetesinden Pınar Ersoy’un haberine göre, Washington’da neo-con’lara yakınlığıyla tanınan “Foundation for Defense of Democracies” (Demokrasileri Savunma Vakfı) düşünce kuruluşu perşembe günü yayımladığı raporda bu iddiaların Washington’da artan bir endişeyle izlendiği yorumunu yaptı.

“TÜRKİYE TERÖRİSTLERE DESTEK VERİYOR”

Raporda İran’la gaz-altın alışverişi, Suriye’de Cihadçılara verilen destek, hükümetin Yasin El Kadı ve Hamas liderlerinden Saleh al-Aruri’ye verdiği destekle ilgili iddialar, Hamas’la yakın ilişkiler, İHH’nin faaliyetleri, Çin’le savunma füzesi anlaşması ve Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Türkiye değerlendirmeleri tek tek incelendi. Rapor 2004-2007 yılları arasında Amerikan Hazine Bakanlığı’nın terör ve mali istihbarat bölümünde analist olarak çalışan Jonathan Schanzer tarafından kaleme alındı. Türkiye’nin henüz Sudan gibi teröre destek veren ülkeler klasmanına alınamayacağını kaydeden Schanzer, buna rağmen Washington’da büyük endişe olduğunu kaydetti.

FATF bu ay yaptığı toplantıda Türkiye’yi, Suriye, Yemen, Pakistan gibi ülkelerle birlikte gri listede tutmaya devam etme kararı almıştı.

habervaktim

KAYNAK : habername.com